برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : دوشنبه ۹۹/۶/۳۱

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
به علت نوسانات قیمت فرش ماشینی ، برای اطلاع از قیمت جدید محصولات لطفا قبل از خرید با شماره پشتیبانی تماس و استعلام بگیرید .

» چرا برخی از فرش های ماشینی پرز می دهند؟

خرید فرش بدون پرز

پرزدهی از مسایل طبیعی در فرش است ولی زمانی که میزان پرزدهی فرش زیاد شود  این به یک معظل تبدیل می شود. فرش های ماشینی نو دارای مشکلی پرزدهی هستند و این مشکل دلایل مختلفی دارد. همیشه پرزدهی فرش دلیلی بر بی کیفیت فرش نمی شود. پرزهای نوعی از الیاف باریک می باشند که با نشستن بر روی فرش به لباس می چسبند. به طور معمول پرزدهی بیش از حد فرش نشانه بی کیفیتی قالی و تقلبی بودن ان است. حال این سوال پیش می آید که چرا برخی از از فرش های ماشینی پرزدهی بیشتری دارند؟

علل ایجاد پرز فرش ماشینی
1- زمان تولید الیاف فرش در صورتی که که اب و روغن کافی استفاده نشود پرزدهی فرش به حالت عادی نخواهد بود.
2- وقتی دستگاه های ریسندگی فرش ماشینی به طور اصولی تنظیم نشده باشند پرزدهی فرش به مراتب بیشتر می شود.
3- در صورتی که برای فرش ماشینی، اهار استفاده نشود و تثبیت رنگی درست انجام نشود پرزدهی فرش بیشتر خواهد بود.
4- عدم تناسب تاب نخ های فرش و عدم توجه به شرایط پرداخت نیز می توانند سبب پیدایش پرز در هر نوع فرش ماشینی شود.
5- برخی از فرش های ماشینی به دلیل ارتفاع نخ خاب بلند در مرحله اهار قرار نگرفته و به همین علت دچار پرزدهی می شوند.
6- پارخور شدن زیاد نیز از عوامل پرزدهی در فرش ماشینی می باشد و باعث افزایش پرز در نخ خاب فرش می شود. 
7- مرحله پرس زنی فرش ماشینی باعث باز شدن نخ تاب فرش می شود و پرزدهی فرش را بیشتر می کند.
8- رنگرزی درست الیاف نخ خاب فرش تاثیر زیادی بر شکست الیاف و پرزدهی نخ فرش دارد.
9- نفوذ موثر و مناسب اهار فرش از دلایل مهم در میزان پرزدهی فرش می باشد.
10- کم بودن شانه و تراکم و همچنین بی کیفیتی نخ خاب از عوامل مهم در پرزدهی قالی های ماشینی می باشد.

برای استحکام الیاف قالی های ماشینی از اهار درست و نخ خاب با کیفیت استفاده می شود. هر یک از این عوامل در میزان پرزدهی فرش تاثیر گذار می باشند. شدت پرزدهی در فرش های ماشینی به ضخامت نخ خاب زمینه، کیفیت اهار فرش، نوع و کیفیت بافت قالی، برند فرش ماشینی، جنس نخ خاب فرش و چگونگی اتصال نخ خاب فرش ماشینی بستگی دارد.

تعداد شانه و تراکم از مهمترین عوامل پزردهی فرش ماشینی می باشند. هر مقدار تعداد گره های طولی و عرضی فرش بیشتر باشد پرز فرش کمتر خواهد شد. به همین دلیل فرش های تراکم بالایی چون: فرش 1000 شانه، فرش 1200 شانه و فرش 1500 شانه کمترین میزان پرزدهی را دارند. شماره نخ خاب در فرش های تراکم بالا بیشتر از فرش های دیگر می باشد و پرزدهی قالی دستبافتگونه نیز به خاطر نازکی الیاف کمتر خواهد بود. تراکم بالا باعث می شود که تعداد گره های بیشتری در کنار هم قرار بگیرند و پرزدهی فرش کمتر شود. پس فرش هایی که پرزدهی بیشتری دارند از تعداد شانه و تراکم کمتری برخورداند 

قالی های ماشینی با الیاف مختلفی بافته می شوند و پرزدهی ان ها بسته به نوع نخ خاب فرش با هم متفاوت است. الیاف به کار رفته در قالی های ماشینی شامل نخ اکریلیک، نخ پلی پروپلین، نخ پلی استر و نخ ابریشم مصنوعی می باشد.
فرش های پلی پروپلین و پلی استر پرزدهی کمتری نبست به قالی های اکریلیک دارند و لی این فرش ها نسبت به قالی صد در صد اکریلیک طول عمر کمتری دارند.
برخی از فرش های ماشینی به دلیل پایین بودن کیفیت نخ خاب دچار پرز می شوند. البته پرزدهی فرش های تمام اکریلیک نیز امری طبیعی می باشد. پرزدهی نخ اکریلیک به دلیل ساختار آن می باشد که تولیدکنندگان با استفاده از عملیات هیت ست این میزان را به حد صفر رسانده اند. قسمت اعظم پرز فرش ماشینی درجه یک اکریلیک در قسمت هیت ست اهار از بین می رود و در حد صفر قرار می گیرد.
نخ اکرولیک یه دلیل طول نخ کمتر نسبت به نخ های پلی پروپلین پرزدهی بیشتری دارد و در نتیجه چسبندگی الیاف به بافت زمینه فرش کمتر است. الیاف در مرحله هیت ست حرارت داده می شوند و همین امر باعث می شود استحکام و دوام الیاف بسیار بالاتر رود و براثر پاخور شدن فرش دچار پرزدهی نشود.
هر قالی ماشینی درجه یک اکریلیک به طور عمده یک الی سه هفته پرزدهی دارد و شدت و مدت پزدهی این محصولات بسته به رنگ زمینه آن ها متغیر خواهد بود. فرش های اکریلیک هیت ست شده تیره رنگ پرزدهی بیشتری از فرش های روشن دارند. الیاف تیره به خاطر اثر زیاد رنگرزی و شید رنگی استحکام ببیشتری نسبت به نخ های روشن دارند و به همین علت پرزدهی کمتری ایجاد می کنند. الیاف رنگ روشن فرش ها زودتر رنگ می شوند و از مواد شیمیایی کمتری برای رنگ کردن ان ها استفاده می شود ولی رنگ های تیره فرش باید در حمام رنگ باقی بمانند و از رنگدانه های بیشتری برای رنگرزی ان ها استفاده شود. همین مدت زمان بیشتر باقی ماندن الیاف سبب می شود که الیاف تیره رنگ قالی های ماشینی تازکتر و شکننده تر شوند و پرزهای ان ها به راحتی بر اثر تردد خارج گردد.

نوع ماشین بافت فرش ماشینی نیز در میزان پرزدهی قالی تاثیر دارد. قالی های ماشینی که با ماشین های ASR بافته می شوند پرزدهی بیشتری دارند. ماشین های قدیمی باعث می شوند پرزدهی فرش بیشتر باشد زیرا حرکت دفتین در ماشین های جدید به اهستگی انجام می شود و ضربه ای الیاف فرش وارد نمی شود. دستگاه های بافندگی جدید قالی های ماشینی با استفاده از چله های دو طبقه و تغییر در هارنیش و بوبین طراحی شده اند و هیچ گونه آسیبی به الیاف فرش وارد نمی کنند.

باید به این مطلب توجه داشته باشید که هر چند پرزدهی فرش اکریلیک بیشتر از فرش های دیگر می باشد ولی این امر دلیل بر بی کیفیتی ان نیست بلکه مرغوب ترین فرش ها با الیاف اکرولیک بافته می شوند. الیاف اکریلیک خاصیت همانند نخ پشم دارند و پرزدهی ان ها امری طبیعی می باشد. فرش های پلی استر و پلبی پروپلین به خاطر این که با الیاف پلاستیکی بافته می شوند به مرو بلا استفاده می گردند. در صورتی که فرش هایی که پرزدهی دارند دیر یا زود بسته یه عواملی که گفته شد بدون پرز می شوند.

راه های از بین بردن پرز فرش ماشینی
- شما می توانید با استفاده از یک جاروبرقی با مکش بالا به مدت چند روز در هفته تمامی پرزهای فرش را از بین ببرید.
- شما می توانید با شانه زدن فرش و با ملایمت زیاد تمامی پرزهای قالی ماشینی را از بین ببرید.
- یکی دیگر از روش های جالب برای از بین بردن پرز فرش، استفاده از چسب کاغذی می باشد.
- در صورتی که با این روش ها پرز فرش از بین نرفت می توانید با کمک یک شامپو فرش و یک دستمال نخی پرز فرش را بگیرید.
- استفاده از فرچه یکی دیگر از راه های از بین بردن صحیح پرز فرش می باشد چون فرچه به بافت فرش آسیب وارد نمی کند.
- برای از بین بردن سریع پرز فرش ماشینی نیز می توانید از دستگاه های پرز گیر کمک بگیرید و پرز فرش را به سرعت از بین ببرید.

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  فروشگاه های خرید انواع فرش ماشینی
•  استخدام در فرش کاشان
•  درباره گروه تجاری فرش ماشینی کاشان
•  قوانین و مقررات خرید از فرش کاشان
•  بهترین قیمت فرش ماشینی
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه