برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : دوشنبه ۹۹/۶/۳۱

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
به علت نوسانات قیمت فرش ماشینی ، برای اطلاع از قیمت جدید محصولات لطفا قبل از خرید با شماره پشتیبانی تماس و استعلام بگیرید .

» علت شکستگی فرش ماشینی چیست ؟

دلیل شکستگی فرش ماشینی

امروزه خرید فرش از مهمترین وسایل مورد نیاز در هر خانه ای است. فرش ماشینی با معضلات زیادی روبه رو است که شکستگی فرش از مهمترین آن ها می باشد.
نحوه درست شست وشو و نگه داری درست از فرش می تواند در افزایش طول عمر فرش و جلوگیری از معضلات فرش موثر باشد. جمع‌کردن و تا زدن فرش به شکل اشتباه باعث شکست در تار و پود فرش می شود و فرش به شکل اولیه در نخواهد آمد. شکستگی در فرش ماشینی و فرش دستباف وجود دارد و ارتباطی با نوع فرش ندارد. شکستگی فرش ماشینی به صورت بازشدن الیاف فرش نمایان می شود و سبب می شود فرش زیبایی و دوام خود را از دست دهد.
حال این سوال پیش می آید که علت اصلی شکستگی فرش چیست؟
این مشکل چندین دلیل دارد و برای فرش های دستباف و فرش ماشینی متقاوت است. شکستگی فرش های ماشینی با مواردی چون چروکی فرش، برجستگی برخی از نواحی فرش، لول خوردگی فرش، تاخوردگی فرش و کیست افتادن فرش فرق دارد.

شکستگی  قالی های ماشینی با کیست افتادن در فرش ماشینی متفاوت بوده و برخی با توجه به این اشتباه راه کارهای غلطی را برای بر طرف کردن آن به کار می برند که این راه ها ممکن است باعث آسیب رسانی به فرش شود. قرار دادن اجسام سنگین و روش نادرست جمع کردن فرش می تواند باعث شکستگی الیاف فرش ماشینی شود. برای حل این مشکل شما می توانید هر از چند گاهی این اشیا را جابه جا نمایید.
گاهی شکستگی فرش ماشینی به حدی سطحی است که با یک جا به جایی و تکان دادن فرش این مشکل از بین می رود. شما می توانید برای بر طرف کردن شکستگی فرش ماشینی در خانه از یک قطعه یخ استفاده کنید و با قرار دادن یخ در مدت زمان یک ساعت قالی ماشینی را به حالت اولیه بر گردانید.
ترمیم شکستگی فرش در خانه و توسط افراد غیر متخصص ممکن نمی باشد و تنها این مشکل در کارگاه عای رفوگری به وسیله ابزار مخصوص است.

تاثیر تعداد شانه و تراکم فرش در شکستگی فرش

شانه و تراکم از ممهترین شاخصه های فرش ماشینی هستند. قالی های ماشینی کاشان از دو نوع تراکم عرضی و طولی برخوردارند که هر یک از این عوامل به نحوی بر کیفیت و دوام فرش تاثیر دارند.
به تراکم عرضی گره های فرش ماشینی و یا تعداد ریشه های موجود در یک متر عرضی فرش، شانه فرش می گویند. شانه قالی های ماشینی تاثیر زیادی در زیبایی و ظرافت فرش دارند و عمدتا گره های افقی فرش هستند.
انواع شانه فرش ماشینی شامل فرش های 350 شانه، فرش 400 شانه، فرش 700 شانه، فرش 1000 شانه، فرش 1200 شانه و فرش های 1500 شانه است.
تراکم طولی نیز به تعداد گره های طول فرش گفته می شوند که به صورت عمودی در فرش به کار می روند. انواع تراکم طولی در قالی های ماشینی درجه یک کاشان از تراکم 1000 تا 4500 هستند.

شکستگی قالی ماشینی تنها در فرش های تراکم بالا اتفاق می افتد یعنی هر مقدار تراکم و شانه فرش بیشتر شود ان محصول تو پرتر می شود و در نتیجه شکنندگی بیشتری پیدا می کند. حمل و نقل فرش های تراکم بالا باید با توجه زیاد انجام شود تا فرش دچار شکستگی و آسیب نگردد.
یک فرش ماشینی تراکم بالا مانند فرش 1000 شانه و فرش 1200 شانه را نباید به هیچ وجه تا نمود. ولی فرش های 1500 شانه به دلیل ظرافت بالایی که دارند نازک هستند و باید به صورت تا کرده عرضه شوند.
فرش ماشینی 1000 شانه و فرش های تراکم بالای 700 شانه را باید همیشه به صورت لول نگهداری کرد تا فرش دچار شکستگی و اسیب جدی به الیاف نشود.
رفو و ترمیم این گونه قالی های ماشینی ظریف به خاطر تو پر بودن و هزینه برداری زیاد، بسیار مشکل است و از این بابت باید با حساسیت بیشتری در نگه داری آن ها به خرج داده شود.
فرش های ماشینی 500 شانه به دلیل داشتن تراکم کمتر هیچ گاه دچار شکستگی نمی شوند و چون سبک هستند در هیچ حالتی برای ان ها مشکل ایجاد نمی شود.

تاثیر الیاف در شکستگی فرش ماشینی
الیاف فرش ماشینی نیز می توانند به مقدار قابل توجهی از شکستگی فرش جلوگیری کنند. در هر فرش ماشینی سه نوع نخ به نام های نخ خاب فرش، نخ تار فرش و نخ پود فرش وجود دارد.
از نخ خاب برای بافت فرش و گره های رنگ فرش استفاده می گردد. این الیاف می توانند در انواع اکریلیک، پلی استر و پلی پروپلین باشند.
فرش ماشینی تمام اکریلیک به دلیل کیفیت و مرغوبیت نخ خاب از کیفیت بالایی برخوردار است و به ندرت دچار شکستگی می شود. برای بافت نخ تار این فرش از الیاف پنبه و ترکیب ان با پلی استر استفاده می شود. الیاف پنبه باعث نرمی و لطافت فرش می شود و از شکستگی  فرش ماشینی جلوگیری می کنند. بهترین نخ پود برای این قالی های ماشینی الیاف کنف هستند. الیاف کنف بیشترین تحمل را در برابر تاخوردگی فرش دارند و به هیچ وجه دچار شکستگی نمی شوند.

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  هنگام خرید اینترنتی فرش چگونه اعتماد کنیم ؟
•  ضمانت اصل بودن فرش ماشینی
•  قوانین و مقررات خرید از فرش کاشان
•  شرایط بازگشت یا عودت فرش
•  شرایط استفاده امکانات فروشگاه فرش کاشان
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه